Bébi- és tépősalátának márciustól-szeptemberig növeszthető kertben vagy virágládában, októbertől-februárig mikrozöldként élvezheted az ablakpárkányon.
Neve a francia/provanszi eredetű mesclumo szóból ered, ami annyit jelent összekeverni. Eredetileg a friss tavaszi salátalevelekből összeállított zsenge kollekciót jelentette, manapság már rengeteg Mesclun keverék létezik.
Használd salátaalapként, adj hozzá friss vagy aszalt gyümölcsöket, pirított magokat vagy dióféléket, kockára vágott sajtokat, majd tálald a kedvenc önteteddel.
Mi az a tépősaláta?
A tépősaláta nem fejesedik be, a nagyobb leveleket szedve akár 1.5 hónapig is folyamatosan szüretelhető. Jól nevelhető veteményesekben, de kitűnően növeszthető cserépben vagy virágládákban.
Hogyan nevelj tépősalátát?
A tépősaláta egész évben termeszthető. Télen fóliasátorban vagy üvegházban, de a lakásod ablakpárkányán is növesztheted egy virágládában.
Ha virágládába vagy cserépbe szeretnéd vetni, akkor
- töltsd meg az ültetőedényedet laza szerkezetű, tápanyagdús földdel,
- nedvesítsd meg az ültetőföld felületét (pl. egy pumpás (szórófejes) flakon segítségével),
- szórd a magokat a földre, majd nedvesítsd meg egy kevés vízzel,
- szórj a magokra egy kevés földet, csak annyit, ami éppen befedi és ezt is nedvesítsd meg.
Tartsd a földet folyamatosan nedvesen, hogy a magok könnyen csírázzanak.
Ha veteményesbe veted a salátamagokat, akkor egy nagyobb felületet készíts el porhanyósra, és alaposan öntözd be, majd szórd rá a vetőmagot. Ha elszórtad a magocskákat, akkor óvatosan tenyérrel nyomkodd meg, hogy a szél ne fújja ki a vetésed ill. madarak ne csipkedjék fel.
Fontos, hogy a földet mindig tartsd nedvesen (minden nap alaposan öntözd meg) és pár napon belül már láthatod is az első csírákat. 2-3 leveles állapotban ritkítsd meg az ágyást, a kiszedett bébisalátátából készíts valamilyen ízletes salátát.
Hogyan szedd a tépősalátát?
4-5 leveles állapottól az alsó, nagyobb levelek már folyamatosan szedhetőek. A középső, apró leveleket ne szedd le,mert akkor a saláta nem tud új hajtásokat hozni.
Tépősaláták:
Gyorsan növő saláta fajta, 4-6 hét alatt szedhetőek az első levelek, így az alulról téphető leveleik folyamatosan biztosítják a “termést”. A tépősalátai levelei nem borulnak egymásra (nem fejesednek). Virágládában, ültetőedényekben is jól termeszhetőek. (mesclun Mix, Pak choi, Ázsiai, Fűszeres és Fodros levelű fajtákból válogathatsz.
Spenót:
A hűvös időt kedvelő levélzöldség, a magokat szeptemberben érdemes elvetni, mert gyorsan magba megy. A késő ősszel elvetett magok a földben áttelelnek és kora tavasszal kihajtanak.
Téli porcsin:
Hidegtűrő, árnyékot igénylő évelő növény, rendszeres öntözést igényel. Íze a spenóthoz hasonlít. Ha télen szeretnénk vágni belőle, szabadfölbe augusztusban vessük, szeptembertől fóliába.
Rukkola:
Szereti a hűvős időt, a nagy melegben gyorsan magba megy. Augusztustól ismét érdemes vetni (Akár szakaszosan, 1-2 hét eltolással, így folyamatosan ellát friss, zsenge levelekkel). Cserépben ill. balkonládában is nevelhető, fiatal levelei folyamatosan szedhetőek.
Madársaláta (galambbegy saláta):
Könnyen termeszthető, igénytelen növényfajta, az enyhe fagyot is jól bírja.. Magjait szeptember környékén, vagy a márciusi kora tavasszal kell vetni. Alacsony vízigényű, a talajra nem kényes egynyári növény, ültetőedényben is jól érzi magát.
Mizuna:
Erősen szeldelt, hegyes levelű, hihetetlenül gyorsan növő levélzöldség.Vörös és zöld levelű változata is létezik. A mizunának igen karakteres íze van, kicsit borsos, csípős ízzel rendelkezik. Vízigénye nagy. Ültetőedényben is sikeresen növeszthető.
Mibuna:
Viszonylag gyorsan növő (60 nap) keleti káposztaféle. A mibuna kellemes, lágy ízű levelei kicsik, kerekek és hosszú, húsos nyélen kapnak helyet. A keleti konyha kedvenc zöldje, párolva, nyersen is fogyasztható.
Mustárfélék (komatsuna, vörös levelű mustár):
A keleti konyha levélzöldségei. Csípős,a mustár ízére emlékeztető levelei gyorsan nőnek. Magjait szeptember végéig vethetjük, az enyhe fagyot jól bírják.