Hogyan növessz friss zöldeket, salátaféléket ültetőedényben?
Mindegy mekkora kerted van, sőt lehet, hogy egy terasz vagy erkély áll rendelkezésedre, akkor is el tudsz kezdeni salátáaféléket, fűszernövényeket és levélzöldségeket növeszteni.
Salátafélék alatt nemcsak a jól ismert, kevésbé ízletes fejes salátát vagy jégsalátát értem, hanem a nálunk kevésbé elterjedt tépősalátákat és az izgalmas levélzöldségeket (pl. mustárféléket, mángoldot, ázsiai levélzöldségeket, fodros kelt stb.)l
Salátaféléket, fűszernövényket, levélzöldségeket növeszteni nagyon egyszerű, még a legkezdőbb kertész is képes rá. Egyrészt a magok elszórása után kb. 4-6 héten belül időjárástól függően) már szüretelheted is az első friss bébileveleket, másrészt gondozásuk nem igényel előképzettséget. Nincs szükség kertre, csak néhány ültetőedényre, amiben megterem a család teljes salátaszükséglete, friss, vegyszermentes zöldekkel ellátva a család apraját-nagyját.
Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttem mindent fontos tudnivalót, hogyan tudsz friss zöldeket növeszteni ültetőedényben egész évben.
Miért érdemes ültetőedényben salátaféléket/ levélzöldségeket növeszteni?
- kevés gondozást igényelnek,
- nincs szükség kertre, csak néhány megfelelő méretű ültetőedényre,
- nagyon egyszerű, olcsó és jó móka is egyben,
- gyorsan elérik a vágható méretet (4-6 héten belül) és folyamatosan fogyaszthatóak,
- nemcsak egészségesek, hanem változatos színeikkel, gyönyörű levelükkel a teraszod/erkélyed díszei is lehetnek,
- az ültetőedényben történő növesztés védelmet nyújt a kártevők ellen (pl. a meztelen csigák), amik a kerti ágyásban sok kárt tudnak okozni.
Milyen ültetőedényt válassz?
Mivel a legtöbb salátafélének nincs hosszú gyökere, ezért nincs szükség nagy, méretes ültetőedényre. Már egy mélyebb virágláda is elegendő (min. 15-20 cm mély legyen), de növeszthetsz cserépből, műanyagból vagy szövetből készült ültetőládában vagy -edényben. Fontos, hogy legyen rajta vízáteresztő lyuk, hogy a felesleges víz elfolyhasson.
Mikor növessz salátaféléket?
Zsenge, friss bébisalátákat szinte egész évben (márciustól-októberig) növeszthetsz. Bár a salátafélék/levélzöldségek többsége a hűvősebb időjárást kedveli (a melegben gyorsan virágba mennek), de a bébilevelek még a virágzás előtt szedhetőek, így a melegebb évszakokban is termeszthetőek.
A nyári nagy melegben (május-július között) érdemes melegtűrő fajtákat vetni, amik jól bírják a tartós kánikulát is.
Július végétől, agugusztus elejétől ismét vethető a legtöbb salátafajta, amiket érdemes október végéig szakaszosan szórni, hogy folyamatosan ellásson minket friss, zöld levelekkel. Fagytól védve (pl. fóliával, fátyolfóliával) a téli hideg hónapokban is szedhetőek a zöld levelek. Hidegtűrő levélzöld vetőmag válogatást itt találsz.
Milyen salátaféléket, levélzöldségeket érdemes ültetőedényben növeszteni?
Ültetőedényben elsősorban
- a nem fejesedő tépősalátaféléket,
- spenótot,
- fodros kelt,
- rukkolát,
- ázsiai salátaféléket (pl. Pak choi, tsatsoi stb.),
- vörös erezetű sóskát (vérsóskát),
- mángoldot,
- mustárféléket
- új-zélandi spenótot,
- porcsinféléket,
- madársalátát érdemes vetni.
Hogyan növessz salátaféléket, levélzöldeket ültetőedényben?
- Válassz ki egy virágládát, ültetőedényt, ami legalább 15-20 cm mély. (Vagy nézz körül az ültetőedényeink között, amik kifejezetten teraszokhoz, erkélyekhez, kiskertekhez lettek tervezve.)
- Töltsd meg az edényed jó minőségű, jó vízáteresztőképességű virágfölddel, keverd össze perlittel és gilisztahumusszal.
- Nedvesítsd meg a földet alaposan és szórd rá a magokat. Nem kell sűrűn, kb. 10-15 cm-es távolságra legyenek egymástól.) Egy vízpermetező vafy locsolókanna segítségével nedvesítsd meg az elszórt magokat, majd szórj rájuk egy nagyon vékony réteg földet.
- Tartsd mindennap nedvesen a földet és a magokat (én ehhez vízpermetezőt szeretek használni kezdetben, hogy a víz ne mossa el a magokat.) A sikeres csírázáshoz elengedthetetlen, hogy ne száradjon ki a föld!
- Néhány napon belül megjelennek a fiatal hajtások, ekkor már nem elegendő a permetező, mostantól locsolókannából öntözd rendszeresen. Fajtától függően kb. 4-6 hét múlva érik el a vágható méretet.
- A 4. héttől tápoldatozd vagy adj a földjéhez valamilyen szerves trágya granulátumot vagy gilisztahumuszt.