MINDEN 30.000 Ft FELETTI RENDELÉST INGYEN SZÁLLÍTUNK!

Hogyan Termessz Mikrozöldeket Otthon: Útmutató Kezdőknek

Hogyan Termessz Mikrozöldeket Otthon: Útmutató Kezdőknek

Hogyan tudsz otthon egész évben egyszerűen és hatékonyan mikrozöldségeket termeszteni?
Mielőtt belekezdenénk, nézzük meg a nyilvánvaló kérdést... Mik azok a mikrozöld(ség)ek?

A mikrozöldségek olyan fiatal növényi hajtások, amelyek a csírázás után gyorsan növekednek, de még nem érik el a teljes kifejlett növényi állapotot. Ezek a hajtások különböző zöldségek (káposztafélék, retek, napraforgó stb.), fűszernövények (koriander, bazsalikom stb.) és hüvelyesek (zöldborsó) magjaiból származnak, és általában 1-3 hét alatt érik el azt a méretet, amikor betakaríthatók és fogyaszthatók.

A mikrozöldségek rendkívül táplálóak, mivel koncentráltan tartalmazzák a magban lévő tápanyagokat, amelyek a növény növekedéséhez szükségesek. Magas vitamintartalmuk (különösen C, E és K vitamin), ásványi anyagaik (például kalcium, magnézium és vas), antioxidánsaik és egyéb fitokémiai vegyületeik révén számos egészségügyi előnnyel bírnak.

1. Milyen felszerelésre/eszközökre van szükséged a mikrozöldek otthoni termesztéséhez? 

A mikrozöldek termesztésében az a legszuperebb, hogy néhány eszközre kell csak beruházni az elején.

Ezekkel az eszközökkel könnyen és hatékonyan termeszthetsz mikrozöldeket egy saját ablakpárkányon is:

1. Kókuszrost: Ez a természetes ültetőközeg ideális a mikrozöldek termesztéséhez. A kókuszrost jó nedvességtartó képességgel rendelkezik, ami segít a magok csírázásában és a hajtások egészséges növekedésében. Emellett jól levegőzik, ami megelőzi a gyökérrothadást és más betegségeket.

2. Ültetőtálca: Egy sekély (max. 5-8 cm mély) ültetőtálca az egyik legfontosabb eszköz, amire szükséged lesz. Ebben helyezed el a kókuszrostot és a magokat. A tálca biztosítja, hogy a mikrozöldeknek elegendő helyük legyen növekedni, és lehetővé teszi a megfelelő vízelvezetést is. Mivel a tálcák különböző méretekben elérhetők, választhatsz a helyedhez és a termesztési igényeidhez leginkább megfelelőt. A tálcák lehetnek papír-, műanyag vagy cserépedények.

3. Mikrozöld magok: Kifejezetten mikrozöldek termesztéséhez ajánlott magokat érdemes használni, mivel ezek gyorsan csíráznak és kiváló minőségű hajtásokat hoznak létre. Mindig győződj meg arról, hogy a magok ellenőrzött forrásból származnak. Nagyon sokfajta mikrozöld fatából lehet ma már válogatni, érdemes kísérletezni a különböző fajtákkal, például retek, brokkoli, napraforgó, póréhagyma vagy zöldborsó, attól függően, hogy milyen ízeket szeretnél hozzáadni az ételeidhez.

4. Vízpermetező: A vízpermetező kulcsfontosságú eszköz a mikrozöldek termesztésében, mivel ezzel biztosítjuk kezdetben a megfelelő nedvességet a magok számára. A mikrozöldeket naponta permetezni kell a megfelelő csírázás érdekében, hogy a kókuszrost folyamatosan nedves maradjon, de ne legyen túl vizes. A permetezés segít a magok egyenletes nedvességtartalmának fenntartásában, ami gyors és egyenletes csírázást eredményez.

2.Hogyan lehet sikeresen termeszteni mikrozöldségeket?

Ebben az útmutatóban lépésről lépésre bemutatom, hogyan kezdj neki, így biztos lehetsz benne, hogy hamarosan te is a mikrozöldség-termesztés mestere leszel. 

1. Kókuszrost előkészítése: Első lépésként helyezd el a kókuszrostot az ültetőtálcában vegy egy edényben. Önts rá vizet, amitől a kókuszrost szálai fellazulnak és egy morzsolható, "föld" állagú anyagot kapsz. A kókuszrostot egyenletesen oszlasd el az ültetőtálcában, és finoman! nyomkodd le, hogy sima felületet kapj. Ügyelj arra, hogy a réteg ne legyen túl vastag (max- 5-6 cm), de elegendő legyen a gyökerek rögzítéséhez és a megfelelő nedvesség fenntartásához.

2. Magok elvetése: Szórd a magokat egyenletesen a kókuszrost felszínére. Fontos, hogy ne legyenek túl sűrűn egymás mellett, de mégis megfelelő sűrűséggel, hogy kihasználd a tálca területét. A magok a nedvesség hatására majd megduzzadnak. A magokat finoman nyomkodd bele a kókuszrostba, hogy kontaktusban legyenek az ültetőközeggel (így jobb lesz a csírázás is), de ne takard be őket teljesen. A nagyobb magokat , mint pl. zöldborsó, napraforgó betakarhatod egy vékony réteg kókuszrosttal, tapasztalatom szerint sokkal eredményesebben csíráznak ki a magok.

3. Vízpermetezés: A magok elvetése után permetezz rájuk vizet, hogy biztosítsd a megfelelő nedvességtartalmat a csírázáshoz. Ügyelj arra, hogy a kókuszrost nedves legyen, de ne ázzon el. A permetezést naponta 1-2 alkalommal ismételd meg, hogy a magok folyamatosan nedves környezetben legyenek, és gyorsan csírázhassanak. Takard le a tálcát és tedd sötét helyre, amíg a magok csírázásnak indulnak.

4. Fény biztosítása: Miután a magok kicsíráztak és a hajtások megjelentek, helyezd a tálcát világos helyre, de közvetlen napfénytől védve. A mikrozöldeknek szükségük van fényre a fotoszintézishez, ami segít nekik a gyors és egészséges növekedésben. Ha nincs elegendő természetes fény, használhatsz növénylámpát is, hogy biztosítsd a megfelelő megvilágítást. Ha kevés a fény, akkor a mikrozöldek szárai megnyúlnak, de ettől függetlenül fogyaszthatóak.

5. Betakarítás: Amikor a mikrozöldek elérik a megfelelő magasságot (általában 5-10 cm, fajtától függően), készen állnak a betakarításra. Egy éles ollóval vágd le a hajtásokat a kókuszrost felszíne felett ( a szárak és a levelek is fogyaszthatóak). Érdemes mindig annyi mikrozöldet vágni, amennyit épp felhasználsz. A frissen betakarított mikrozöldeket azonnal használhatod ételeidben, vagy légmentesen záródó edényben hűtőszekrényben tárolhatod néhány napig.

Nézd meg ezt a Instagram videónkat is:

View this post on Instagram

A post shared by Greenea (@greenea.hu)

 

3.) Mi a legjobb hőmérséklet a mikrozöldségek termesztéséhez?

A mikrozöldségek termesztéséhez az ideális talajhőmérséklet a csírázás során 20-24°C körül van, ami segíti a gyors és egyenletes csírázást. A környezeti hőmérséklet fajtánként eltérhet, de általában a 18-24°C közötti tartomány a legideálisabb.

4.) Mennyi időbe telik, amíg a mikrozöldségek felhasználásra készre nőnek?

A mikrozöldségek növekedési ideje a fajtától és a termesztési körülményektől függ. A gyorsan növő fajták, mint például a retek vagy a lucerna, általában 5-6 nap alatt készen állnak a betakarításra. Lassabban növő fajták, mint a  a borsó, 10-14 napot is igénybe vehetnek. A betakarítási idő attól is függ, hogy milyen a környezet hőmérséklete ill. milyen méretet szeretnél elérni a hajtásoknál.

5.) Hogyan lehet a legjobban betakarítani a mikrozöldségeket?

A mikrozöldségeket akkor kell betakarítani, amikor elérik a kívánt magasságot,megjelennek az első levelek, általában 5-15 cm között. Egy éles ollóval vagy késsel vágd le a hajtásokat közvetlenül a talajfelszín felett.

7.) Hogyan lehet a legjobban tárolni a mikrozöldségeket?

A mikrozöldek tápanyagtartalma akkor a legmagasabb, amikor frissen szedjük, ezért érdemes közvetlenül a fogyasztás előtt levágni. Fajtától függően, megfelelő öntözés mellett 3-4 hétig is el vannak az ültetőedényben és folyamatosan vághatóak.

A frissen betakarított mikrozöldségeket hűtőszekrényben, légmentesen záródó edényben érdemes tárolni, így akár 5-10 napig is megőrizhetik frissességüket. A mikrozöldségeket a felhasználás előtt mindig meg kell mosni. Fontos, hogy a tárolás során ne legyenek túl nedvesek, mert az csökkentheti az eltarthatóságukat.

8.) Milyen móson tudod felhasználni a mikrozöldségeket?

Bizos lehetsz benne, hogy a mikrozöldek használatával ételeid egy új dimenzióba emelkednek! Gondolj végig, hogyan varázsolhatnak frissességet és ízt salátáidba, szendvicseidet pedig egyenesen gourmet élménnyé változtathatják. Nem csak hogy ízletesek, de tele vannak vitaminokkal és antioxidánsokkal is. Egyszerűen imádni fogod, ahogy a konyhád egyik sarkában egy tálca mikrozöldség mindig készen áll, hogy feldobja a napi menüt!

Ha érdekel, hogy a különböző mikorzöldek milyen tápanyagot tartalmaznak, KATT ide vagy a képre:

mikrozöldség termesztés